2018-19 Bowdoin Men's Track and Field Roster


Name Yr. Hometown/High School
Solomon Aborbie '22 Pickerington, Ohio/Pickerington Central
Ajeya Balasubramanyam '21 Westford, Mass./Westford Academy
Soren Birkeland '21 Minneapolis, Minn./Minnehaha Academy
Cedric Blaise '22 Brooklyn, N.Y./Phillips Exeter
Blake Boadi '21 Brooklyn, N.Y./Packer Collegiate
Liam Bowie '21 Berwick, Maine/Noble
Reid Brawer '21 Berkeley, Calif./Berkeley
Edward Bull '20 Walnut Creek, Calif./Miramonte
Dylan Canarelli '22 Cassville, N.Y./Sauqoit Valley
Brandon Cartagena '21 New York, N.Y./Taft School
John Dana '19 Houston, Texas/Caesar E. Chavez
Finn Davis-Batt '19 Brooksville, Maine/George Stevens Academy
Theo de Quillacq '21 Fair Haven, N.J./Rumson-Fair Haven
Michael Dean '22 Hatfield, Mass./Northampton School
Vincent Dong '21 Weston, Mass./Weston
Michael Donovan '21 West Newton, Mass./Newton North
Ryan Durkin '22 Longmeadow, Mass./Loomis Chaffee
Peter Enger '22 Menlo Park, Calif./Nueva School
Dennil Erazo '21 Richmond Hill, N.Y./Metropolitan Expeditionary
Alec Ferguson-Hull '19 West Hartford, Conn./Conard
Reed Foster '21 Brunswick, Maine/Middlesex
Mason Freeman '22 Columbus, Ohio/Gilman School
Troy Green '22 Lafayette, La./
John Hood '22 Charlotte, N.C./Myers Park
Jeremy Hoyne Grosvenor '22 Cabot, Vt./Montpelier
Aidan King '21 Brooklyn, N.Y./Regis
Sean MacDonald '19 South Burlington, Vt./South Burlington
Andrew McGowan '19 Basking Ridge, N.J./Ridge
Andrew Meredith '22 Haddam, Conn./Haddam Killingworth
Naphtali Moulton '19 Lake Forest Park, Wash./Shorecrest
Jack Moynihan '19 East Longmeadow, Mass./East Longmeadow
Max Muradian '22 Washington, D.C./Washington Latin
Thomas Namara '19 San Francisco, Calif./Stuart Hall
Luca Ostertag-Hill '20 Portland, Ore./Catlin Gabel School
Griffin Ott '22 Darien, Conn./Darien
Amir Parker '19 Randallstown, Md./Hotchkiss
Jared Prior '20 Newtonville, Mass./Newton North
Frederick Richardson '19 San Francisco, Calif./Thacher School
Mateo Rivera '22 Pelham, N.Y./Pelham Memorial
Connor Rockett '19 Sherborn, Mass./Dover-Sherborn
Aaron Rubin '19 West Simsbury, Conn./Westminster
Ronmel Rugama-Montenegro '20 Bell Gardens, Calif./Bell
William Saint-Amour '21 Yarmouth/Yarmouth, Maine
Isaac Schuchat '19 Scarsdale, N.Y./Edgemont
Yaw Sekyere '20 Tampa, Fla./Pomfret School
Lyndberg Simelus '21 Medford, Mass./Prospect Hill Academy
Shane Smolenski '22 Winwood, Pa./Harriton Lower Merion
Joseph Staudt '19 North Andover, Mass./North Andover
Owen Tuck '20 Glen Ridge, N.J./Glen Ridge
Steven Upton '20 Amherst, N.H./Phillips Exeter
Dylan Welch '21 Glen Head, N.Y./North Shore
Benjamin Wong '20 New York, N.Y./Friends Seminary

Head Coach: Peter Slovenski
Assistant Coaches: L.J. Que, Lynn Ruddy, Matthew Harmon
Captains: Naphtali Moulton, Amir Parker, Joseph Staudt