NESCAC Announces Winter All-Academic, All-Sportsmanship Teams

NESCAC Announces Winter All-Academic, All-Sportsmanship Teams

BRUNSWICK, Maine – Eighty-nine members of Bowdoin winter sports teams were recognized by the New England Small College Athletic Conference in All-Sportsmanship and All-Academic awards handed out last week.

The NESCAC All-Sportsmanship Team recognizes student-athletes from each varsity sport who have demonstrated outstanding dedication to sportsmanship. These student-athletes exhibit respect for themselves, teammates, coaches, opponents, and spectators. They display sportsmanship, not only as a participant in their sport, but also as a spectator and in their everyday lives. Through their positive actions and example, these student-athletes inspire others to adhere to the quality of sportsmanship that the NESCAC and the NCAA endorse.

To be honored as Academic All-NESCAC, an individual must have reached sophomore academic standing, and be in good standing in their sport with a cumulative grade point average of at least 3.50 or equivalent on a 4.0 scale. Transfers must have completed one year of study at the institution.

Natasha Belsky (women's squash), Satya Butler (men's squash),  Caitlin Loi (women's swimming & diving), and Christopher Wallace (men's ice hockey) garnered both Sportsmanship and Academic honors from the league this winter.

NESCAC All-Sportsmanship      
Natasha Belsky Sr. Women's Squash New York, N.Y.
Jack Bors Sr. Men's Basketball Upper Saddle River, N.J.
Satya Butler Sr. Men's Squash Philadelphia, Pa.
Marissa Fichter Sr. Women's Ice Hockey Duxbury, Mass.
Hannnah Graham Sr. Women's Basketball Presque Isle, Maine
Caitlin Loi Jr. Women's Swimming & Diving Singapore
Karl Sarier Sr. Men's Swimming & Diving Closter, N.J.
Chris Wallace Sr. Men's Ice Hockey Nesconset, N.Y
       
NESCAC All-Academic       
Audrey Aitelli Jr. Women's Swimming and Diving Walnut Creek, Calif.
Jean-Baptiste Andre Jr. Men's Swimming and Diving Short Hills, N.J.
Jacob Baltaytis So. Men's Swimming and Diving Tenafly, N.J.
Emma Beane Jr. Women's Indoor Track and Field Hamilton, Mass.
Natasha Belsky Sr. Women's Squash New York, N.Y.
Lindsey Bindra Jr. Women's Squash Williamsburg, Va.
Jack Bliss So. Men's Ice Hockey Chelmsford, Mass.
Eleanor Brakewood Sr. Women's Indoor Track and Field Lebanon, N.J.
Pete Bull Jr. Men's Indoor Track and Field Walnut Creek, Calif.
Callie Burkhart So. Women's Squash Wayne, Pa.
Alex Burns So. Men's Swimming and Diving Ridgefield, Conn.
Satya Butler Sr. Men's Squash Philadelphia, Pa.
Christian Capello Jr. Men's Ice Hockey Wellesley, Mass.
Madeline Carlson So. Women's Ice Hockey Orono, Minn.
Cameron Chertavian Jr. Men's Swimming and Diving Cambridge, Mass.
Andrew Clark Jr. Men's Squash Berwyn, Pa.
Dorian Cohen So. Women's Basketball Wellesley, Mass.
Nathan Colannino Sr. Men's Ice Hockey Old Town, Maine
Jeannie Davis Jr. Women's Squash San Francisco, Calif.
Cecilia de Havenon So. Women's Swimming and Diving East Hampton, N.Y.
Luca DeAngelis Jr. Men's Nordic Skiing Readfield, Maine
Killian Dickson Jr. Men's Swimming and Diving Princeton, Mass.
Vincent Dong So. Men's Indoor Track and Field Weston, Mass.
Hannah Donovan Jr. Women's Indoor Track and Field Falmouth, Maine
Thomas Dunleavy Jr. Men's Ice Hockey Darien, Conn.
Alec Ferguson-Hull Sr. Men's Indoor Track and Field West Hartford, Conn.
Molly Folley Sr. Women's Swimming and Diving Greenville, Maine
Ally Fromson-Ho Sr. Women's Swimming and Diving Berkley, Calif.
Nell Fusco So. Women's Ice Hockey Winchester, Mass.
Libby Gardner So. Women's Indoor Track and Field Dover, Mass.
Pat Geary Jr. Men's Ice Hockey Libertyville, Ill.
Caroline Godfrey Sr. Women's Ice Hockey Aspen, Colo.
Bridgid Greed Jr. Women's Indoor Track and Field Morrisville, Pa.
Sam Halpert Jr. Men's Squash Washington, D.C.
Caty Hanson Sr. Women's Swimming and Diving Tallahassee, Fla.
Erin Hollenbaugh Jr. Women's Indoor Track and Field Summit, N.J.
Lex Horwitz Sr. Men's Squash Plymouth Meeting, Pa.
Drew Humphreys So. Men's Indoor Track and Field Sherman, Conn.
Eliza Jevon So. Women's Indoor Track and Field Lincoln, Mass.
Elliot Ketchel So. Men's Nordic Skiing Warren, Vt.
Julianna Kiley Jr. Women's Swimming and Diving Jamaica Plain, Mass.
Leah Kratochvil Jr. Women's Indoor Track and Field Rye Brook, N.Y.
Mary Laurita So. Women's Swimming and Diving Mendham, N.J.
Gannon Leech So. Men's Squash Pittsburgh, Pa.
Katie Leininger Jr. Women's Ice Hockey Newtown, Pa.
Ronny Lestan Jr. Men's Ice Hockey Walpole, Mass.
Caitlin Loi Jr. Women's Swimming and Diving Singapore
Andrew McGowan Sr. Men's Indoor Track and Field Basking Ridge, N.J.
Naphalti Moulton Sr. Men's Indoor Track and Field Lake Forest Park, Wash.
Jack Moynihan Sr. Men's Indoor Track and Field East Longmeadow, Mass.
Stefanie Mueller Sr. Women's Indoor Track and Field Simsbury, Conn.
Keenan Murray So. Men's Ice Hockey Pittsburgh, Pa.
Russell O'Brien Jr. Men's Nordic Skiing Madison, Wis.
Hugh O'Neil Sr. Men's Basketball Lexington, Mass.
Julia O'Rourke Sr. Women's Indoor Track and Field Marion, Mass.
Sara Ory Sr. Women's Indoor Track and Field Saint Louis, Mo.
Abby Osmanski So. Women's Indoor Track and Field Norwell, Mass.
Luca Ostertag-Hill Jr. Men's Indoor Track and Field Portland, Ore.
Stephen Pastoriza Sr. Men's Swimming and Diving Bethesda, Md.
Caleb Perez Jr. Men's Ice Hockey Loudonville, N.Y.
Andrew Phillips Sr. Men's Squash Newton, Mas.
Travis Rase Jr. Men's Squash Denver, Colo.
Frederick Richardson Sr. Men's Indoor Track and Field San Francisco, Calif.
Connor Rockett Sr. Men's Indoor Track and Field Sherborn, Mass.
Aaron Rubin Sr. Men's Indoor Track and Field West Simsbury, Conn.
Brooke Solomon Sr. Women's Ice Hockey Parkton, Md.
Kyle St. Denis So. Men's Ice Hockey Katonah, N.Y.
Cordelia Stewart Sr. Women's Basketball Bangor, Maine
Juliana Taube So. Women's Ice Hockey Hanover, N.H.
Katharine Toll Jr. Women's Indoor Track and Field Harvard, Mass.
Claire Traum So. Women's Indoor Track and Field Palo Alto, Calif.
Collin van der Veen So. Men's Ice Hockey Duxbury, Mass.
Christopher Wallace Sr. Men's Ice Hockey Nesconset, N.Y.
Rose Warren So. Women's Squash Hallowell, Maine
Orion Watson Jr. Men's Nordic Skiing Livingston, Mont.
Daniel Williams Sr. Men's Swimming and Diving Westport, Conn.
Ryan Winn So. Men's Ice Hockey Rochester, N.Y.
Claire Wolff So. Women's Swimming and Diving McLean, Va.
Angela Wunderlich Sr. Women's Indoor Track and Field Saint Paul, Minn.
Erik Wurman Sr. Men's Ice Hockey Acton, Mass.