Bowdoin Athletic Calendar

September 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
2
3
4

at U. of New England
7:00 PM

at U. of New England
7:30 PM
5
6
vs Wellesley
@ Middletown, Conn.
8:00 PM
7
at Harry Anderson Trophy (Yale)
10:00 AM

at Toni Duestch Trophy (MIT)
10:00 AM

at Penobscot Bay Open (Maine Maritime)
10:00 AM

at Harman Trophy (Maine Maritime)
10:00 AM

at Tufts Invitational
10:00 AM

vs Bowdoin Invitational (Brunswick G.C.)

vs Bowdoin Invitational (Brunswick G.C.)
9:00 AM

at Amherst
11:00 AM

vs Rhode Island Col.
@ Middletown, Conn.
12:00 PM

at Amherst
12:00 PM

vs Roger Williams
2:00 PM

at Amherst
2:30 PM

at Wesleyan (Conn.)
4:00 PM
8
at Bobcat Invitational (Martindale C.C.)

vs Bowdoin Invitational (Brunswick G.C.)
9:00 AM
9
10
vs Colby
4:00 PM

vs Southern Me.
7:00 PM

at Husson
7:30 PM
11
12
13
vs Wellesley
@ MIT
6:30 PM
14
at Hatch Brown Trophy (MIT)
10:00 AM

at Regis Trophy (BU)
10:00 AM

vs Barnett Trophy (Bowdoin)
10:00 AM

at Maine State Tournament (TBD)

at Maine State Tournament (Val Halla G.C.)

vs Middlebury
11:00 AM

vs Middlebury
12:00 PM

vs Babson
@ MIT
12:00 PM

vs Middlebury
12:00 PM

vs Hamilton
1:00 PM

vs Colby Sawyer
1:00 PM

15
at Maine State Tournament (TBD)

at Maine State Tournament (Val Halla G.C.)
16
17
at Southern Me.
4:00 PM
18
19
20
at Wesleyan (Conn.)
8:00 PM
21
at Hoyt Trophy (Brown)
10:00 AM

at Hood Trophy (Tufts)
10:00 AM

at Mrs. Hurst Bowl (Dartmouth)
10:00 AM

at Mount Holyoke Invitational (The Orchards G.C.)

at Williams Invitational (Taconic G.C.)

vs Bowdoin Invitational
12:00 PM

vs Bowdoin Invitational
12:00 PM

at Bates Doubles Invitational
TBA

vs Wesleyan (Conn.)
11:00 AM

vs Wesleyan (Conn.)
11:00 AM

vs Wesleyan (Conn.)
12:00 PM

at New England Col.
12:00 PM

at Trinity (Conn.)
1:00 PM

at Connecticut Col.
2:00 PM

vs Castleton
@ New England College
2:00 PM
22
at Harvard Invitational
10:00 AM

at Mount Holyoke Invitational (The Orchards G.C.)

at Williams Invitational (Taconic G.C.)

at Bates Doubles Invitational
TBA

at Me.-Farmington
2:00 PM
23
24
at Wellesley
7:00 PM
25
vs Southern Me.
4:00 PM

at U. of New England
7:00 PM
26
27
at ITA New England's (Colby)
TBA

at Tufts
7:00 PM
28
at Danmark Trophy (Coast Guard)
10:00 AM

at Women's Showcase (Conn. College)
10:00 AM

at Moody Trophy (URI)
10:00 AM

at Smith Trophy (MIT)
10:00 AM

at North U Match Race Clinic (Newport, R.I.)
10:00 AM

at George Phinney Classic (Ralph Myhre G.C.)

at NESCAC Fall Qualifier (Sandy Burr C.C.)

at ITA New England's (Colby)
TBA

at ITA New England's (Middlebury)
TBA

at Colby
TBA

at Trinity (Conn.)
11:00 AM

at Trinity (Conn.)
12:00 PM

at Williams
1:00 PM

vs Johnson & Wales (RI)
@ Medford, Mass.
1:00 PM

vs Maine Maritime
@ Tufts University
3:00 PM

at Trinity (Conn.)
3:00 PM
29
at George Phinney Classic (Ralph Myhre G.C.)

at NESCAC Fall Qualifier (Sandy Burr C.C.)

at ITA New England's (Colby)
TBA

at ITA New England's (Middlebury)
TBA

at Keene St.
1:00 PM
30
1
vs Endicott
4:00 PM
2
3
4
vs Williams
8:00 PM
5
at Coed Showcase (Navy)
10:00 AM

at Stu Nelson Trophy (Conn. College)
10:00 AM

at Hewitt Trophy (Dartmouth)
10:00 AM

at Sister Esther Trophy (Salve Regina)
10:00 AM

at NESCAC Fall Qualifier (Taconic G.C.)

vs CBB Championship (Brunswick G.C.)
9:30 AM

at Maine State Meet (Colby)
11:00 AM

at Maine State Meet (Colby)
11:00 AM

at Wallach Inviational (Bates)
TBA

vs Hamilton
11:00 AM

vs Norwich
11:30 AM

vs Hamilton
12:00 PM

vs Hamilton
12:00 PM

vs Wesleyan (Conn.)
1:00 PM

vs Hamilton
2:00 PM