• Month
  • Days

Bowdoin Athletic Calendar

March 2015
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
at Tufts
Final
L, 68-52
2
3
4
at U. of New England
Final
W, 19-5
5
6
Women's Basketball
Mt. St. Vincent vs. Ithaca
Final
72 - 82

vs. Babson
Final
W, 70-57
7
Men's Track & Field
ECAC Championship (New York, N.Y.)
Final
21st/56

Women's Track & Field
ECAC Championship (New York, N.Y.)
Final
14th/60

vs. Amherst
Final
W, 10-6

at Amherst
Final
L, 20-4

at Middlebury
Final
L, 4-2

vs. Ithaca
Final
W, 71-66
8
at Chapman
Final
W, 7-2
9
vs. Fitchburg St.
@ Leesburg, Fla.
Final
L, 3-2

vs. Trinity (Tex.)
@ Claremont, CA
Final
W, 7-2
10
vs. Wheaton (Mass.)
@ Auburndale, Fla.
Final
L, 8-4

vs. Wesleyan (Conn.)
@ Claremont, Calif.
Final
W, 7-2

vs. Carnegie Mellon
@ Claremont, Calif.
Final
W, 6-3
11
Nordic Skiing
NCAA Championships (Mount Van Hoevenberg)
Final
Ind. Results

vs. Salve Regina
@ Clermont, Fla.
Final
W, 7-2

vs. Rhode Island Col.
@ Winter Haven, Fla.
Final
W, 3-2

vs. Wesleyan (Conn.)
@ Clermont, Fla.
Final
W, 7-1

vs. Rhode Island Col.
@ Winter Haven, Fla.
Final
L, 6-5

vs. Washington (Mo.)
@ Palm Springs, Calif.
Final
W, 5-4

at Keene St.
Final
L, 18-13

at Pomona-Pitzer
Final
L, 5-4
12
vs. Wis.-Stevens Point
@ Clermont, Fla.
Final
L, 10-3

vs. Millikin
@ Clermont, Fla.
Final - 11 innings
W, 6-5

vs. Emory
@ Palm Desert, Calif.
Final
L, 6-3
13
Nordic Skiing
NCAA Championships (Mount Van Hoevenberg)
Final
Ind. Results

Women's Track & Field
NCAA Division III Championship (Winston-Salem, N.C.)
Final
Ind. Results

vs. Stockton
@ Winter Haven, Fla.
Final
L, 5-3

vs. Minot St.
@ Clermont, Fla.
Final
L, 8-1

vs. Simmons
@ Clermont, Fla.
Final
W, 6-3

at Montclair St.
Final
L, 61-54
14
vs. Hamilton
Final
W, 12-8

vs. Roger Williams
@ Lakeland, Fla.
Final
W, 18-3

at Hamilton
Final - OT
W, 8-7

at Whittier
Final
W, 9-0
15
vs. Western New Eng.
@ Clermont, Fla.
Final
L, 4-1

at Pomona-Pitzer
Final
L, 5-4

vs. Babson
@ Winter Haven, Fla.
Final
W, 16-9

vs. Endicott
@ Clermont, Fla.
Final
W, 9-6
16
vs. Babson
@ Clermont, Fla.
Final
W, 7-5

vs. Plymouth St.
@ Clermont, Fla.
Final
W, 9-3

vs. Mount Holyoke
@ Bradenton, Fla.
Final
W, 15-6

vs. Whitman
@ Claremont, Calif.
Final
W, 9-0

vs. Endicott
@ Auburndale, Fla.
Final
W, 5-1

vs. Endicott
@ Auburndale, Fla.
Final
L, 15-8
17
vs. St. Lawrence
@ Bradenton, Fla.
Final
W, 15-3

vs. Anderson (Ind.)
@ Clermont, Fla.
Final
L, 8-2

at Redlands
Final
W, 5-4

at Redlands
Final
W, 7-2

vs. Gallaudet
@ Clermont, Fla.
Final - 5 innings
W, 11-0
18
Women's Swimming & Diving
NCAA Championship (Indianapolis, Ind.)
Final
Ind. Results

vs. Whitman
@ Claremont, Calif.
Final
W, 5-4

vs. Rutgers-Camden
@ Winter Haven, Fla.
Final
W, 4-2

vs. Stevens
@ Virginia Beach, Va.
Final
L, 13-9

vs. Trinity (Conn.)
@ Claremont, Calif.
Final
W, 8-1
19
vs. Western New Eng.
@ Auburndale, Fla.
Final
L, 9-2

vs. Trinity (Conn.)
@ Claremont, Calif.
Final
W, 6-3

vs. Ripon
@ Clermont, Fla.
Final - 6 innings
W, 11-2

vs. Smith
@ Clermont, Fla.
Final - 6 innings
W, 9-3
20
vs. Fredonia St.
@ Clermont, Fla.
Final
W, 6-5

vs. Keene St.
@ Clermont, Fla.
Final
L, 2-1

vs. Allegheny
@ Lakeland, Fla.
Final
L, 3-1

vs. Allegheny
@ Lakeland, Fla.
Final
L, 6-4
21
Men's Track & Field
Puerto Rico Spring Classic
Final
Ind. Results

Women's Track & Field
Puerto Rico Spring Classic
Final
Ind. Results

Geigor Trophy (MIT)
9:30 AM

Sailing
Veitor Trophy (Salve Regina)
Final
4th/20

Sailing
St. Mary's Women's Interconference (St. Mary's)
Final
1st/18

vs. Middlebury
Final
L, 14-8

at Middlebury
Final
L, 13-7
22
23
24
25
vs. Plattsburgh St.
@ Keene State
Final
L, 15-6
26
27
at Tufts
2:00 PM

at Tufts
4:30 PM
28
Duplin Trophy (Tufts)
9:30 AM

Staake Trophy
9:30 AM

Central Series (BU)
9:30 AM

vs. Trinity (Conn.)
12:00 PM

at Trinity (Conn.)
1:00 PM

vs. Wesleyan (Conn.)
2:00 PM

vs. Trinity (Conn.)
@ Univ. of Hartford
3:00 PM
29
FJ Invite (BU)
9:30 AM

vs. Trinity (Conn.)
@ Univ. of Hartford
12:00 PM

vs. Trinity (Conn.)
@ Univ. of Hartford
2:00 PM
30
at Tufts
7:00 PM
31
1
at Southern Me.
4:00 PM

vs. Bates
7:00 PM

at Bates
7:00 PM
2
3
at Bates
3:00 PM

at Bates
5:30 PM
4
Men's Track & Field
Bowdoin Invitational I
11:30 AM

Women's Track & Field
Bowdoin Invitational I
11:30 AM

Dellenbaugh Trophy (Brown)
9:30 AM

Marchiando Team Race (MIT)
9:30 AM

Barque Eagle Team Race (Coast Guard)
9:30 AM

BU Trophy (BU)
9:30 AM

vs. Bates
12:00 PM

vs. Bates
12:00 PM

vs. Endicott
12:00 PM

vs. Brandeis
12:00 PM

vs. Rhode Island
1:00 PM

vs. Bates
2:00 PM

vs. Bates
2:30 PM

vs. Endicott
3:00 PM

vs. MIT
4:00 PM