Bowdoin Athletic Calendar

October 2018
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
30
at NESCAC Fall Qualifier (Lyman Orchards)
Final
7th/10

at Williams Invitational (Taconic G.C.)
Final
T-12th/14

vs ITA New England Regionals
@ Williamstown, Mass.
TBA

at Husson
Final
W, 3-0
1
Thomas (ME)
Final
W, 2-1
2
Salem St.
Final
W, 3-0

at Maine Maritime
Final
W, 5-0
3
Me.-Farmington
Final
W, 7-1
4
5
Trinity (Conn.)
Final
W, 3-0
6
at Coed Showcase (MIT)
Final
4th/18

at Sister Esther Trophy (Salve Regina)
Final
6th/18

at CBB Championship (Martindale C.C.)
2nd/3

at Open New England's (Boston)
Final
11th/26

at Open New England's (Boston)
Final
16th/24

Trinity (Conn.)
Final
L, 2-1

Trinity (Conn.)
Final
W, 3-1

Trinity (Conn.)
Final
L, 2-0

Amherst
Final
W, 3-1

Tufts
Final
L, 28-0

U. of New England
Final
W, 55-8
7
at NESCAC Championship (Ralph Myhre G.C.)
Final
5th/7

at Colby
Final
W, 4-1

at Colby
Final - 2OT
T, 1-1
8
at USM Invitational (Gorham C.C.)
Final
3rd/8
9
at Colby
Final
W, 1-0
10
11
12
at Endicott
Final
W, 3-1
13
at Showcase B Finals (MIT)
Final
1st/18

at Match Race N.E. Championship (MIT)
Final
3rd/7

at Ross Trophy (Vermont)
Final
2nd/9

Bowdoin Invitational
Final
1st/7

Bowdoin Invitational
Final
1st/8

Bowdoin Invitational
TBA

at Hamilton
Final
L, 2-0

at Hamilton
Final
W, 3-2

at Vassar
Final
L, 39-33

at Hamilton
Final
L, 62-27

at Hamilton
Final - 2OT
T, 1-1

at Middlebury
Final
W, 3-2
14
Skidmore
Final
L, 5-4

at Williams
Final
L, 2-1

at Williams
Final - PS Home
L, 2-1

at Williams
Final - 2OT
T, 1-1
15
16
Bates
Final
W, 3-0
17
Bates
Final
W, 3-1
18
19
vs Bridgewater St.
@ Northampton, Mass.
Final
W, 3-0
20
at Yale Women's Invite
10:30 AM

at SMC Finals (St. Mary's)
10:30 AM

at Oberg Trophy (MIT)
10:30 AM

Connecticut Col.
Final
W, 4-0

Molloy
12:00 PM

Connecticut Col.
2nd half - 32:55
0-0

vs Coast Guard
@ Hall of Fame Tournament at Amherst
18-10
0-0

Connecticut Col.
1st half - 23:33
1-0

Trinity (Conn.)
1st - 03:57
0-7

vs Wellesley
@ Hall of Fame Tournament at Amherst
3:00 PM
21
22
23
Tufts
2:30 PM

Tufts
3:00 PM
24
Tufts
6:00 PM
25
26
Wesleyan (Conn.)
8:00 PM
27
at Schell Trophy (Dartmouth)
10:30 AM

Urn Trophy
10:30 AM

at NESCAC Championship (Tufts)

at NESCAC Championship (Tufts)

at Wesleyan (Conn.)
12:30 PM

Connecticut Col.
2:00 PM
28
29
30
31
1
2
3
at Singlehanded Nationals (Hope)
10:30 AM

at Colby Sawyer
1:00 PM

Bates
5:30 PM