• Month
  • Days

Bowdoin Athletic Calendar

March 2015
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
at Tufts
Final
L, 68-52
2
3
4
at U. of New England
5:00 PM
5
6
at ECAC Championship (New York, N.Y.)

at ECAC Championship (New York, N.Y.)

vs. Ithaca
@ Bowdoin
5:00 PM

vs. Babson
7:00 PM
7
vs. Amherst
12:00 PM

at Amherst
1:00 PM

at Middlebury
1:00 PM
8
at Chapman
4:00 PM
9
vs. Fitchburg St.
@ Leesburg, Fla.
12:00 PM

vs. Trinity (Tex.)
@ Claremont, CA
1:00 PM
10
vs. Wheaton (Mass.)
@ Auburndale, Fla.
9:30 AM

vs. Wesleyan (Conn.)
@ Claremont, Calif.
1:00 PM

vs. Carnegie Mellon
@ Claremont, Calif.
1:00 PM
11
vs. Salve Regina
@ Clermont, Fla.
1:00 PM

vs. Rhode Island Col.
@ Winter Haven, Fla.
1:30 PM

vs. Wesleyan (Conn.)
@ Clermont, Fla.
3:00 PM

vs. Rhode Island Col.
@ Winter Haven, Fla.
4:00 PM

vs. Washington (Mo.)
@ Palm Springs, Calif.
4:00 PM

at Keene St.
5:00 PM

at Pomona-Pitzer
7:00 PM
12
vs. Wis.-Stevens Point
@ Clermont, Fla.
11:00 AM

vs. Millikin
@ Clermont, Fla.
1:00 PM

vs. Emory
@ Palm Desert, Calif. (Indian Ridge Club)
4:00 PM
13
at NCAA Division III Championship (Winston-Salem, N.C.)

at NCAA Division III Championship (Winston-Salem, N.C.)

vs. Stockton
@ Wiinter Haven, Fla.
9:30 AM

vs. Minot St.
@ Clermont, Fla.
3:00 PM

vs. Simmons
@ Clermont, Fla.
7:00 PM
14
at Team Race Invite (Tufts)
9:30 AM

vs. Roger Williams
@ Eagle Lake, Fla.
11:00 AM

at Hamilton
12:00 PM

vs. Hamilton
1:00 PM

at Whittier
1:00 PM
15
vs. Western New Eng.
@ Clermont, Fla.
3:00 PM

at Pomona-Pitzer
3:00 PM

vs. Babson
@ Winter Haven, Fla.
3:30 PM

vs. Endicott
@ Clermont, Fla.
5:00 PM
16
vs. Babson
@ Clermont, Fla.
9:00 AM

vs. Plymouth St.
@ Clermont, Fla.
11:00 AM

vs. Mount Holyoke
@ Bradenton, Fla.
12:30 PM

vs. Whitman
@ Claremont, Calif.
1:00 PM

vs. Endicott
@ Auburndale, Fla.
2:30 PM

vs. Endicott
@ Auburndale, Fla.
5:00 PM
17
vs. St. Lawrence
@ Bradenton, Fla.
10:00 AM

vs. Anderson (Ind.)
@ Clermont, Fla.
5:00 PM

at Redlands
5:00 PM

at Redlands
6:00 PM

vs. Gallaudet
@ Clermont, Fla.
7:00 PM
18
at NCAA Championship (Indianapolis, Ind.)
9:00 AM

vs. Whitman
@ Claremont, Calif.
1:00 PM

vs. Rutgers-Camden
@ Winter Haven, Fla.
3:30 PM

vs. Stevens
@ Virginia Beach, Va.
4:30 PM

vs. Trinity (Conn.)
@ Claremont-Mudd-Scripps
5:00 PM
19
vs. Western New Eng.
@ Auburndale, Fla.
12:30 PM

vs. Trinity (Conn.)
@ Claremont, Calif.
1:00 PM

vs. Ripon
@ Clermont, Fla.
5:00 PM

vs. Smith
@ Clermont, Fla.
7:00 PM
20
vs. Fredonia St.
@ Clermont, Fla.
9:00 AM

vs. Keene St.
@ Clermont, Fla.
11:00 AM

vs. Allegheny
@ Lakeland, Fla.
11:00 AM

vs. Allegheny
@ Lakeland, Fla.
2:00 PM
21
at Geigor Trophy (MIT)
9:30 AM

at Veitor Trophy (Salve Regina)
9:30 AM

at St. Mary's Women's Interconference (St. Mary's)
9:30 AM

vs. Middlebury
11:00 AM

at Middlebury
1:00 PM
22
23
24
25
vs. Plattsburgh St.
@ Keene State
7:30 PM
26
27
at Tufts
3:00 PM

at Trinity (Conn.)
4:00 PM
28
at Duplin Trophy (Tufts)
9:30 AM

vs. Staake Trophy
9:30 AM

at Central Series (BU)
9:30 AM

at Trinity (Conn.)
12:00 PM

at Tufts
12:00 PM

vs. Trinity (Conn.)
12:00 PM

at Trinity (Conn.)
1:00 PM

at Trinity (Conn.)
2:00 PM

vs. Wesleyan (Conn.)
2:00 PM

at Tufts
2:30 PM

vs. Southern Me.
7:30 PM
29
at FJ Invite (BU)
9:30 AM
30
31
1
at Southern Me.
4:00 PM

vs. Bates
7:00 PM

at Bates
7:00 PM
2
3
at Bates
3:00 PM

at Bates
5:30 PM
4
at Dellenbaugh Trophy (Brown)
9:30 AM

at Marchiando Team Race (MIT)
9:30 AM

at Barque Eagle Team Race (Coast Guard)
9:30 AM

at BU Trophy (BU)
9:30 AM

vs. Bates
12:00 PM

vs. Bates
12:00 PM

vs. Endicott
12:00 PM

vs. Brandeis
12:00 PM

vs. Rhode Island
1:00 PM

vs. Bates
2:00 PM

vs. Bates
2:30 PM

vs. MIT
2:30 PM

vs. Endicott
3:00 PM